AB liderleri, birliğin yeni yöneticilerini belirledi

Avrupa Birliği (AB) liderleri, AB Konseyi Başkanlığı için eski Portekiz Başbakanı Antonio Costa’yı seçti, AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen’in görevini yeni dönemde de sürdürmesini ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilciliğine Estonya Başbakanı Kaja Kallas’ın atanmasını önerdi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Belçika’nın başkenti Brüksel’de AB ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla düzenlenen AB liderler zirvesinde, 6-9 Haziran’da yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin ardından AB’yi gelecek 5 yılda yönetecek isimler belirlendi.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, AB Komisyonu Başkanlığına 5 yıl daha Ursula von der Leyen’in devam etmesinin önerildiğini açıkladı.

Michel, AB Konseyi Başkanı olarak eski Portekiz Başbakanı Antonio Costa’nın seçildiğini belirterek, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi olarak Estonya Başbakanı Kaja Kallas’ın önerildiğini aktardı.

Costa hariç diğer isimlerin görevlerini üstlenebilmeleri için 16 Temmuz’da AP Genel Kurulu’ndan güvenoyu almaları gerekecek.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir