Görme ve duyma engellilerle empati için bilgisayar oyunu yaptılar

AA

Tosya Fen Lisesi 11. sınıf öğrencileri Eyüp Talha Pelit, Yusuf Talha Okuyucu, Abdullah Salih Varlık ve Furkan Şenovalı, görme ve duyma engellilerin oyun oynarken yaşadığı zorlukları başkalarına da deneyimletebilmek için bir bilgisayar oyunu geliştirmeye karar verdiler.

“Nanoninja” adını verdikleri bu oyunda, oyuncular bazı bölümlerde sadece ses duyusuyla, bazı bölümlerde ise sadece görme duyusuyla ilerlemek zorunda kalıyorlar.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen Bilim Festivali’nde oyunlarını sergileyen öğrenciler, projelerini daha da geliştirmeyi hedefliyor.

Oyunu piyasaya sunmayı hedefliyorlar

Oyunu geliştiren öğrencilerden Eyüp Talha Pelit, arkadaşlarıyla engellilerin oyun oynarken çektikleri sıkıntıları gördüklerini, bununla ilgili çalışma yapmaya karar verdiklerini söyledi.

Karakterimiz bir fabrikada üretilirken patlama sonucunda kaçıyor. Patlama nedeniyle de değişime uğruyor. Bu nedenle oyunun bazı kısımlarında bir anda görme ve duyma yeteneğini kaybediyor. Bu şekilde empati yeteneğimizi geliştirerek engelli arkadaşlarımızı daha iyi anlayabiliyoruz. Sahayı duyarak ya da sadece görerek oynamaya çalışıyoruz.

ifadelerini kullandı.

Oyunu geliştirmeye devam ettiklerini anlatan Pelit,

Onlara da destek olmuş oluyoruz. Hala gelişim sürecinde aslında. Daha planlarımız devam ediyor. Oyun piyasasına çıkarmaya kadar ilerlemeyi düşünüyoruz.

dedi.

Yusuf Talha Okuyucu da oyunlarını piyasaya sürmek için çalışma yürüttüklerini dile getirerek,

Türkiye pazarından sonra bir yardımcı bulup dünya pazarına yayınlamayı planlıyoruz. Gelecekle ilgili hedefimiz, bu oyunu yaygınlaştırıp engelli dostlarımızın nasıl oyun oynayabildiğini göstermek.

diye konuştu.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir