İsmailağa’da ‘Post’a Kim Oturacak? Cübbeli Ahmet Kendi Şeyhini Açıkladı!

Nakşibendi tarikatının Türkiye’deki en büyük kollarından İsmailağa Cemaati’nin son şeyhi Hasan Kılıç iki gün önce hastaneye kaldırılmıştı. Kılıç, 94 yaşında vefat etti.

Cübbeli Ahmet, Hasan Kılıç’ın vefatı sonrası İsmailağa’nın açıklamasından önce erken davrandı kendi şeyhini açıkladı.

Cübbeli Ahmet, Hasan Kılıç’ın vefatı sonrası İsmailağa’nın açıklamasından önce erken davrandı kendi şeyhini, “İbrahim Efendi Hocamıza tabi olacağız” ifadelerini kullanarak açıkladı.

Mahmud Ustaosmanoğlu’nun ardından alevlenen post kavgası Cübbeli Ahmet’in İsmailağa cemaatinden atılmasıyla sonuçlanmıştı.

Mevcut Şeyh Hasan Kılıç’ın da vefat etmesi tarikatta yeni lider kim olacak sorusunu gündeme getirdi.
Serbestiyet’ten Bülent Şahin Erdeğer’in analizine göre Kılıç’ın ölümünün ardından Erenler Vakfı’nın da başkanlığını yapan Ustaosmanoğlu’nun damadı Mahmud Eren başa geçebilir.

Ancak Eren’in yaşının genç olması dolayısıyla İsmailağa İstişare Heyeti yaşça ve konum olarak daha kıdemli bir ismi örneğin Ahmet Ustaosmanoğlu, Salih Topçu ya da Ramazan İlhan gibi bir hoca “muayyen Şeyh” olarak seçebilir.

Cübbeli Ahmet ise İsmailağa İstişare Heyeti’nden önce davranarak kendi Şeyhini ilan etti. Cübbeli, kendi YouTube kanalında sabah saatlerinde yayınladığı bir videoda Mahmud Ustaosmanoğlu’nun Şeyhi Ahıskalı Ali Haydar Efendi ile bağlantılı olduğu belirtilen İbrahim Hocayı şeyh ilan etti.

CÜBBELİ MESAJ YAYINLAMIŞTI

Cübbeli Ahmet, Kılıç’ın ölümü üzerine yayınladığı video mesajında “En son olayda gelmesin buyurdu, gelmedik. Onda da bir hayır var dedik, hocamızın beyanında. Dolayısıyla bir alem ölmüş gibi, bir cihan yıkılmış gibi üzülmek lazım. Biz onu Allah için sevdik” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir