Logitech MX Master 3S İncelemesi

Technopat’ta daha önce hem Trackpad satın aldık ve Mac sistemlerde kullandık, hem de Logitech MX Master 3S inceledik. İkisi de çok sevdiğimiz ve kullanışlı bulduğumuz kullanıcı araçları. Peki hangisi, nerede daha iyi?

  • Logitech MX Master 3S farenin fiyat bilgisi için tıklayın.

Logitech MX Master 3S: Büyük, eli dinlendiren, avuç içerisine genişçe oturan bir fare. Malzemesi çok kaliteli ve el içinde, tene temas eden yumuşak kauçuk bitişi kavrayışı daha iyi hale getiriyor.
Soldaki iki tuşu, ana tuşlarının konumu ve sertliği yanında üstte DPI, altta ise 3 cihaz arası geçiş tuşu yanında Bolt alıcı ve Bluetooth arası geçiş seçeneği var. İri, ağır ve ergonomik bir fare, el dinlendiriyor. Biraz iri ve çantada yer kaplıyor.

Apple Magic Trackpad: Kullanımı çok kolay, Mac Mini ya da masaüstü Mac’leri dokunmatik olarak tıpkı MacBook gibi kontrol etmemizi sağlıyor. Hassasiyeti de, çoklu parmak hareketleri de, kaygan cam dokunuşlu yüzeyin hissiyatı da çok iyi. İncecik ve çantada alan kaplamıyor.

Logitech MX Master 3S: Özel tuşları, kaydırma tekerleğinin adımsız sonsuz manyetik kayıp gitmesi, çift teker ile hem X ekseni, hem Y ekseninde akması ile özel bir fare. Yazılım desteği Logi Options+ ile mükemmel, Type-C üzerinden kolayca şarj ediliyor ve pil ömrü de şarj etmeyi unutturacak kadar iyi.

Trackpad: Çoklu dokunmatik jestleri harika ama pek bir ek tuşu vb yok, dümdüz bir yüzey. Mac için özellikleri geniş ama Windows altında Apple sürücüleri olmadan Mac’te çalıştığı gibi değil. Salt Maciçin mükemmel ama Windows’ta yazılım performansını artırmak üçüncü parti araçlarla uğraştırabiliyor.

Ofis Çalışmaları: Belgeleri düzenleme ve özellikle Excel’de çalışma, e-postalarda, tarayıcı temelli uygulamalarda, hatta akla gelecek her yerde mükemmel bir deneyim için MX Master 3S doğru seçim. Trackpad de bu işlerde iyi ama farede ustalaşmış biri için Excel’de farenin yeri ayrı.

Yaratıcı İşler: Grafik tasarım, video düzenleme, fotoğraf düzenleme, oyun geliştirme ya da mimari uygulamalarda özellikle hassas çizim işlerinde ve X-Y çift eksan kaydırma sık yapılan her uygulamada MX Master 3S mükemmel. Finalcut ile video düzenleme söz konusu olduğunda ise Trackpad ile tek başına çalışmak da çok kolay ve hızlı.

Günlük Kullanım: Genel gezinme, medya kontrolü ve diğer işlerde ikisi de kullanışlı araçlar. Masaüstü bilgisayara daha alışkın olanlar fare, laptop Trackpad’e alışkın olanlar ise Trackpad seçebilir.

Logitech MX Master 3S: Ağır bir fare, taşınabilirlik açısından daha ufak farelere göre dezavantajlı, tarama hızı sadece 125 Hz bu yüzden 1000 Hz oyuncu fareleri gibi FPS’ye uygun değil. Öte yandan bu farenin metal tekerini kaydırıp nasıl aktığını hissettiğinizde nasıl hızlı olabildiğine şaşırıyorsunuz. Oyun için ek bir fare alabilirsiniz ama iş yaparken kullanan bir daha bırakmak istemiyor.

Trackpad: İncecik ve çıkıntısız olduğu için çok kolay taşınabiliyor. Çoklu dokunmatik jestler, ve sürücü desteğiyle Mac’teki hassasiyeti inanılmaz iyi. 90 Hz Polling Rate ile bu aracı da 1000 Hz oyuncu fareleriyle kıyaslayamayız ancak kullanışlılığı değişmiyor.

– Hangi cihazı hangi senaryoda tercih edersin?

PC için PC artı Mac için kesinlikle MX Master 3S. Salt Mac kullanıyorsam ve sadece masaüstünde geziniyorsam Trackpad. Ancak iş daha fazla video kurgu, Excel vb içermeye başladığında yine MX Master 3S tercih ederim.

– Fiyat/performans değerlendirmesi.

MX Master 3S 1000 TL civarı daha hesaplıydı bu video tarihinde.

– İzleyicilere öneriler ve nihai karar.

İçerik üretiyorsanız, programlama yapıyorsanız, modelleme, tasarım ve her türlü üretkenlik işinde tavsiyem aslında ikisini birden kullanmanız yönünde. Sol elde jest destekli Trackpad ve sağ elde MX Master 3S ile inanılmaz rahat bir üretken çalışma ortamı kurabilirsiniz.

Okuduğunuz ve izlediğiniz için teşekkürler, bilgisayar kullanımı, ergonomi, ve ideal çalışma ortamlarıyla ilgili videolar ve yazılar için takipte kalın. Yakında çok iyi bir çalışma masası ve sandalyesi ikilisi incelemesiyle bu üretkenlik ortamı içeriklerini zenginleştirmeyi planlıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir